Filistin ne zaman ayağa kalkacak?

Halk ayaklanmaları Mısır’dan sonra Libya’yı sarmışken herkes bölgede sıranın hangi devlette olduğnu sorguluyor. Acaba bu ayaklanmalar Filistin’de karşılığını ne zaman bulacak? 15 Mart’ta mı?
Tunus, Mısır, Libya… Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da son dönemde yaşanan halk ayaklanmaları bütün dünyanın gündeminde. Söz konusu coğrafyalarda yaşananlar batının hegemonize ettiği politik ve ekonomik ilişkilerin temel unsur olduğu paradigmanın sarsılması olarak da okunabilir. Bu paradigmanın temel sabitlerinden birisi de Filistin’in içler acısı hali. İsrail’in inanılmaz baskısı ve yozlaşmış yönetimler Filistin’in o içler acısını yaratan ana etkenler olarak öne çıkıyor. Tüm bu tarihsel evre içerisinde esas soru Batı’nın Filistin’de kurduğu denklemin ne zaman bozulacağı yani Mısır rüzgarının Filistin’e ne zaman ulaşacağı.
Bölgedeki birçok halkta olduğu gibi Filistin’de de Mısır’ın rüzgarı kuvvetlice esiyor. Filistin’in Mübarek’i bir değil ki zaten. Yukarıda vurguladığımız gibi öncelikle İsrail yönetimi sonra da El Fetih kontrolündeki yönetimleri tarafından sürekli baskı altındalar. Dolayısıyla onların Libya’dan önce gelmesi de beklenebilirdi. Ama olmadı. Bunun ana nedeni İsrail’in süregiden hakimiyeti. İşin ilginç tarafı bazı batılı gazetecilerin de belirttiği gibi Filistinlilerin tüm bu baskıya rağmen Mısır’a özendikleri ama kökten bir kalkışmayı yürütecek kadar motive olmamaları. The Guardian gazetesi Kudüs Muhabiri Harriet Sherwood kendi blogunda Batı Şeria’daki gözlemlerini not etti. Nablus’ta yaptığı gözlemlerinde Filistin sokağının bölgedeki diğer ülkelerin sokaklarına nazaran sakin olduğunu söylüyor Sherwood. Şehir kontrol noktaları ile alışılmış görüntülerini verirken, trafiğin akışının bile aksamadığını vurguluyor. Deneyimli muhabir bloguna not ettiği özellikle gençlerle yaptığı sokak röportajlarında tüm gençlerin Mısır’a özendiğini ama Mısır’daki gibi demokratik hak tabanlı siyasi kalkışmaların Filistin’de olabilmesine şüpheyle yaklaştıklarını belirtiyor. Sherwood ile konuşan bazı Filistinlilerin vurguladığı nokta şu: “Böyle bir kalkışma burada olamaz, çünkü bir şeyleri değiştirmek için herhangi bir şansımız olduğunu düşünmüyoruz” Filistin’de Mısır’ın etkisi beklenenden daha kısıtlı gibi görünse de önümüzdeki günler bu anlamda sürprizlere de sahne olabilir. Zira Filistinli gençler de tıpkı Mısır ve Libyalı akranları gibi sosyal medya üzerinden örgütlenmeye çalışıyor. Facebook’ta kurulan “End The Division” grubu 15 Mart’ta düzenlenmesi planlanan bir ayaklanma çağrısı yapıyor. Henüz grubun üye sayısı 600’ler civarında olsa da bu tip hareketlerin çığ etkisi ile büyümesi Mısır’da ve Libya’da henüz yaşandığı için ilginç bir gelişme olarak kaydedilmeli. Belki de yukarıda bahsettiğimiz paradigmanın değişmesinin finali Filistin’in sokağa çıkması ile mümkün olacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s