İsviçre hesapları konusunun uzmanları

Wikileaks ile gündeme yeniden gelen İsviçre hesapları ile ilgili dünyada birçok saygın uzman ve akademiysen bulunuyor. İşte o isimlerden bazıları…
Wikileaks belgelerinin ilk ortaya çıktığı günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’de sekiz hesabı olduğu iddiası ile sarsılmıştık. O iddianın gerçek olup olmadığına ilişkin bir arpa boyu yol alınmadı. Derken, geçen günlerde İsviçreli Julius Baer bankasında 16 yıl çalışmış olan Rudolf Elmer, Wikileaks kurucusu Julian Assange’a bir basın toplantısında İsviçre’deki gizli hesaplara ilişkin olduğunu söylediği 2 CD verdi ve bu konu tekrar merak edilmeye başlanır oldu. Elmer, o basın toplantısında artık bu gizli hesapların, offshore cennetlerinin sorgulanması gerektiğini söyledi. Bu sızdırmanın amacı da bu sorgulamaya hizmet etmesiydi.
Elmer gibi sistemin içinde bulunmuş ama daha sonra ciddi bilgilere sahip birçok ifşaatçı (whistleblower) bulunuyor. Bu ifşaatçıların yanında bu işle ilgilenen birçok hukukçu ve akademisyen de var. Ayrıca Global Witness gibi özellikle bankaların şaibeli işlemlerini araştıran bağımsız araştırma kurumları da bulunuyor.
Bu kapsamda İsviçre hesapları konusunda ileride adını duyabileceğimiz uzun bir uzmanlar listesi çıkıyor ortaya. Hemen sıralayalım.

1- Charlie Rawl: 8 milyar dolarlık offshore bankacılık grubu Allen Stanford’un eski finans danışmanı. Rawl, ABD otoritelerine bu konuda verdiği bilgilerle tanınıyor.
2- Martin Kenney: Dünyanın finansal yolsuzluklar konusunda en çok tanınan avukatlarından biri olan Kenney bu konuda hukuki duayenlerden biri olarak kabul ediliyor.
3- Jack Blum: Blum da ABD’nin kara para aklama konusundaki en büyük avukatlarından biri. Jack Blum, aynı zamanda Tax Justice Network isimli kuruluşun danışmanlığını yürütüyor.
4- Sol Picciotto: Lancaster Üniversitesi Hukuk Fakültesi onursal (emeritus) profesörü Picciotto vergi cennetleri üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyor. Picciotto’nun çalışmalarına kendi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.
5- Robert Palmer: Global Witness araştırmacılarından biri olan Palmer, batılı bankaların karanlık ilişkileri üzerine hazırladığı raporlarla ön plana çıkıyor.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Bu listenin bu konuyu deşmek isteyen gazeteci ya da uzmanlara önemli bir kalkış noktası verdiği de ifade edilebilir. Tabii mesele bu konu üzerine eğilecek bir iradenin ortaya konması.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s