Gazeteleri değil bu blogları okuyun

Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı gazetecilere pek sıcak yaklaşılmadığı bir gerçek. Bu ülkede kimi yabancı gazeteciler hakkında çarşaf çarşaf yayınlar bile yapılabiliyor. Halbuki bazı yabancı gazetecilerin Türkiye’de gösterdiği ‘gazetecilik’ performansının memleket sathındaki genel gazetecilik kriterlerinin üzerinde olduğu görülüyor. Bu yabancı gazetecilerin editörlerinin yönlendirmeleri olmadan doğrudan Türkiye izlenimlerini yazdıkları blogları da bulunuyor. Bu blogların Türkiye’nin ahvalini anlamak için ciddi biçimde takip edilmesinde fayda var. İşte o bloglardan bazıları

 

1- http://istanbul.blog.lemonde.fr/ – Guillaume Perrier

Fransız Le Monde gazetesinin Türkiye muhabiri Guillaume Perrier’in blogu “Boğaz’ın Üstünde” (Au fil du Bosphore) başlığını taşıyor. Perrier, blogunu kendi dilinde yani Fransızca yazıyor. Siyasetten spora kadar birçok başlıkta Türkiye ile ilgili gelişmeleri kaleme alan Perrier’in aktif bir blogger olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

2- http://turkeyetc.blogspot.com/ – Alexander Christie-Miller

Alexander Christie-Miller Türkiye’de farklı yayınlar için çalışan freelance bir gazeteci. Christie-Miller’ın yazılarının çıktığı yayınlar arasında Times, Eurasianet, Southeast European Times, Christian Science Monitor ve Middle East Report yer alıyor. Christie-Miller blogunda özellikle Balyoz Davası ile ilgili yazdığı yazılarla ilgi çekiyor.

 

3- http://www.journalistinturkey.com/ – Fréderike Geerdink

Türkiye’de faaliyet gösteren bir başka freelance yabancı gazeteci de Fréderike Geerdink. Geerdink “Türkiye’de gazeteci” başlıklı blogunda Türkiye ile ilgili gözlemlerini İngilizce olarak kaleme alıyor.

 

4- http://justinvela.wordpress.com/ – Justin Vela

Justin Vela, Türkiye kadar bölge ülkelerinde yaşanan gelişmelerle de ilgilenen freelance gazetecilerden biri. İngilizce olarak yazdığı blogunda Türkiye’nin farklı noktalarından bizzat sahada bulunarak edindiği izlenimleri ve haberleri aktarıyor.

 

5- http://istanbulcalling.blogspot.com/ – Yigal Schleifer

Schleifer, 2002-2010 tarihlerinde Türkiye’de görev yapmış bir gazeteci. Christian Science Monitor’da görev yapmış Schleifer’in Türkiye ile ilgili yazıları New York Times’tan Haaretz’e kadar birçok gazetede yayınlandı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s