Daron Acemoğlu: Muhaliflerin ve gazetecilerin keyfi şekilde tutuklanması iyi bir demokrasi ile bağdaşmaz

Daron Acemoğlu’nun son kitabı “Why Nations Fail” (Uluslar Neden Başarısız Olur?) son zamanların en çok tartışılan kitaplarından. Yeni kitabında Acemoğlu, ulusların ekonomik başarısının kökenlerini inceliyor. Bu incelemenin temelinde politika yer alıyor. Acemoğlu, kapsayıcı çoğulcu politik kurumların başarılı ekonomik kurumlar yarattığını belirtiyor. Acemoğlu ile Turkishtime dergisi için kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. İşte öne çıkan birkaç saptama…

 

“Türkiye son 10 yıl içerisinde demokrasi adına büyük adımlar attı. Siz, ordunun gölgesi altında sivil ve politik haklara saygı duyulan kapsayıcı bir topluma sahip olamazsınız. Türkiye, orduyu sivil kontrol altına alarak doğru bir yönde ilerliyor. Bunların hepsi çok iyi. Ancak bunun yanında endişe veren sinyaller de söz konusu. Bir demokrasi, hukukun üstünlüğüne saygı duyduğu ölçüde iyidir. Muhaliflerin ve gazetecilerin keyfi şekilde tutuklanması iyi bir demokrasi ile bağdaşmaz.”

“Kapsayıcı politik kurumlar demokratik seçimlerden daha fazlasını gerektirir. Bu kurumlar ayrıca sonrasında tek parti iktidarı oluşsa bile politik iktidarın eşit olarak dağıtılmasını gerektirirler. Türkiye’nin halen bu gerçeği öğrenmesi gerekiyor. Umarım bu ders, bir başka baskıcı otoriter politik döngü yaşandıktan sonra alınmaz.”

“Politikanın eşitsiz olduğu ortamda ekonomi de eşitsiz bir yapıya meyleder. ”

“Türkiye’nin yüksek doğum oranına ihtiyacı yok. Türkiye’nin hızlı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye ihtiyacı var.”

“Türkiye ekonomik bir güç olmaya gayret göstermeli ancak aynı zamanda vatandaşlarına karşı saygılı ve demokratik olmalı.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s