Raghuram Rajan: Sosyal yardımlar toplumdaki eşitsizliğin regüle edilmesi için yapılıyor

Kapitalizmin geleceği üzerine bugünlerde laf söyleyen ekonomist çok. Chicago Üniversitesi Profesörü Raghuram Rajan bu ekonomistlerin başında geliyor. Rajan ile Turkishtime dergisi için konuştuk. Aşağıda yaptığımız küçük alıntıda Profesör Rajan Hindistan’da olduğu gibi Türkiye’de de toplumsal eşitsizliğin üstünü örtmek için sosyal yardımların kullanıldığını söylüyor.

“Fay Hatları” isimli kitabınızda kapitalizmin fay hatlarının görünmez olduğuna dikkat çekiyorsunuz. Bu fay hatları halen görünmez bir tehdit niteliği taşıyor mu?
ABD’de ekonomik eşitsizlik üzerine yapılan çalışmalar daha görünür hale geldi. Occupy Wall Street hareketi bunun bir örneğini oluşturuyor. Hatta ABD Başkanı Barrack Obama bile bu duruma kampanyalarında vurgu yapıyor. Sağlık harcamaları ile ilgili Üst Mahkemeye intikal eden bir tartışma süreci de var. Cumhuriyetçiler sağlık harcamalarının ufak bir kısmının ödenmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Dolayısıyla kitabımda bahsettiğim fay hatları daha görünür hale geldi. Politikanın bu sorunlara işaret etmesi de önemli bir gösterge. Genel sağlık sigortası bu politikaların bir örneği olarak değerlendirilebilir. Benzer durum gelişmekte olan ekonomiler için de geçerli. Hindistan’daki Kongre Partisi de Türkiye’de iktidarda olan AKP’ye benziyor. Hindistan’da köylere önemli düzeyde kaynak aktarılıyor. Bence bu tip politikalar yükselen eşitsizlik karşısındaki hassasiyeti yansıtıyor. Toplumda oluşan bu durumu regüle etmeye çalışıyorlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s