“Türkiye için sadece bankacılık yetmez”

“Finansal Krizleri Yanlış Anlamak” kitabı ile son dönemde dikkatleri üzerine çeken Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Gary Gorton ile Turkishtime dergisi için bir söyleşi gerçekleştirdik. Gorton, “hard core” bir pro-kapital. Global krizi çözmek için önce bankacılık kurtarılmalı diyenlerden. Ancak Türkiye için farklı konuşuyor. 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 2008 yılında yaşadığımız global finansal krizin Türkiye’yi teğet geçtiğini söylemişti. Sizce küresel finansal krizlerin farklı ülkeler için farklı sonuçları var mıdır?

Elbette ki krizlerin farklı ülkeler için farklı etkileri söz konusudur. Ancak bütün pazar ekonomileri, eğer kısa vadeli banka borçları teşhis edilmez ve buna karşı bir koruma gerçekleştirilmezse bu durum karşısında kırılgan bir hale gelir.   

Türk hükümeti, güçlü bankacılık düzenlemeleri ve bankacılık sistemi ile övünüyor. Tek başına güçlü bankacılık sistemi kriz dönemlerinde ayakta kalmak için yeterli olur mu?

Hayır. Pazar ekonomileri sürekli dönüşüm geçirdiği için, bir dönem geçerli olan regülasyonlar ilelebet yeterli olacak anlamına gelmiyor.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s